[vc_wp_text]

Właściwości

Miedź jest metalem miękkim, kowalnym o charakterystycznej łososiowo-różowej barwie. W kontakcie z powietrzem szybko pokrywa się cienką, ochronną warstwą tlenku, która zapobiega dalszym reakcjom. Miedź wystawiona przez dłuższy czas na działanie wilgotnego powietrza wytwarza zieloną warstwę soli miedzi, zwaną patyną, która chroni metal przed korozją. Miedź jest po aluminium najpowszechniej stosowanym metalem nieżelaznym. Miedź jest obecnie szeroko stosowana w liniach elektroenergetycznych ponieważ jest doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności.

Stopy

Miedź w czystej postaci posiada właściwości, które należy modyfikować na potrzeby konkretnych zastosowań. Na przykład czysta miedź nie posiada twardości wystarczającej do przenoszenia obciążeń. W celu poprawy właściwości, które pozwolą sprostać różnorodnym wymaganiom, wytwarza się stopy miedzi z różnymi metalami, takimi jak cynk, cyna, nikiel, aluminium, złoto, srebro i mangan.

[/vc_wp_text]

[vc_wp_text]

  • ZASTOSOWANIA
   • Ogrzewanie
   • Woda pitna
   • Gaz
   • Instalacje solarne
   • Zbieranie wody deszczowej
   • Systemy tryskaczowe
   • Klimatyzacja
   • Dachy i rynny
   • Fasady
   • Instalacje elektryczne

[/vc_wp_text]

[vc_wp_text]

 • ZALETY
  • Energooszczędna
  • Długi okres eksploatacji
  • Higieniczna
  • Uniwersalna
  • Bezpieczna

[/vc_wp_text]

[vc_wp_text]

Miedź gatunki:

Gatunki miedzi sa podzielone na szesc rodzin: miedz, niskoprocentowy stop miedzi, mosiadz, braz, stopy miedzi i niklu i stopy niklu i srebra.

Pierwsza rodzina, miedz, jest to zasadniczo, technicznie czysta miedz, która normalnie jest miekka, elastyczna i zawiera mniej niz okolo 0,7% wszystkich zanieczyszczen. Technicznie czyste gatunki miedzi sa oznaczone numerami UNS C10100 do C13000. Niskoprocentowe gatunki miedzi zawieraja niewielkie ilosci róznych pierwiastków stopowych, które modyfikuja jeden lub wiecej podstawowych wlasciwosci miedzi.

Miedzi elektrolitycznie rafinowana sposobem hutniczym C11000 jest wykonana z miedzi elektrolitycznej, czyli zostala rafinowana elektrolitycznie. C11000 jest najczestszym gatunkiem sposród wszystkich gatunków elektrycznych miedzi. Ma wysoka przewodnosc elektryczna, ponad 100% IACS. Ma te sama zawartosc tlenu co C 12500, ale rózni sie zawartoscia siarki i ponad wszystko czystoscia. C 11000 zawiera mniej niz 50 ppm lacznej ilosci zanieczyszczen metalicznych, w tym siarki.

Gatunki beztlenowej miedzi C10100 i C10200 sa produkowane przez topienie indukcyjne miedzi elektrolitycznej w warunkach nieutleniajacych, produkowanych przez kapiele granulowanym pokryciem grafitu i ochronnie redukujaca atmosfera, która jest wodór.

Stopy miedzi i niklu (miedzionikiel) sa gatunkiem miedzi, która zawieraja 1.5-45% niklu (Ni) jako glównego elementu stopowego. Wedlug Ujednoliconemu Systemowi Numerowemu (Unified Numbering System – UNS) obrobione stopy miedzi i niklu sa oznaczone numerami od UNS C70000 przez UNS C73499. Stopy te sa wykorzystywane do produkcji monet, urzadzen, posiadajacych kontakt z woda morska, parowników, rur wymienników ciepla, samochodowych systemów hydraulicznych i chlodniczych.

Nowe srebro (inaczej argentan lub alpaka) nie zawiera srebra i moze byc traktowane jako mosiadz do któego zostal dodany nikiel. Zawartosc niklu rózni sie znacznie, ale zwykle miesci sie miedzy 9 a 30%, w zaleznosci od jego zastosowania. Zawartosc miedzi zwykle pozostaje taka sama, ok. 60-65%, a zawartosc cynku jest zmniejszona, ze wzgledu na zwiekszona zawartosc niklu. Im wyzsza zawartosc niklu tym bielszy jest kolor i, chociaz bardziej odporne na korozje, to plastycznosc ulegla zmniejszeniu.

Nowe srebro jest szeroko stosowana w wielu zastosowaniach ze wzgledu na odpornosc na korozje, kolor i cechy formowania na zimno. Przedmioty wykonane w zakresie nowego srebra sa to grzejniki samochodowe, dlugopisy, klucze muzycznych instrumentów, obudowy tranzystorów, kontakty elektryczne, ironmongery architektoniczne, sztucce, itp. Wedlug UNS, kute alpaki (nowe srebro) sa oznaczone numerami od C73500 przez C79999.

[/vc_wp_text]

[vc_wp_text]GATUNKI MIEDZI

PN PN-EN DIN
Symbol / Symbol Numer / Number Symbol / Symbol Numer / Number
M1E Cu-ETP1 CW003A E-Cu57 2.0060
M1E Cu-ETP CW004A E-Cu58 2.0065
Cu-OF CW008A OF-Cu 2.0040
Cu-OFE CW009A OFE-Cu 2.0040
M2R Cu-DHP CW024A SF-Cu 2.0090
Cu-HCP CW021A SE-Cu 2.0070
Cu-PHC CW020 A SE-Cu 2.0070
Cu-FRHC CW005A
Cu-FRTP CW006A
M1R Cu-DLP CW023A SW-Cu 2.0076
Cu-DXP CW025A
MHY CuCr1Zr CW106C CuCr1Zr 2.1293
CuTep CW118C CuTep 2.1546

 

 

 

STANY UTWARDZENIA PRĘTÓW I DRUTÓW MIEDZIANYCH

STAN / TEMPER
PN PN-EN DIN
Miękki / Wyżarzony / Soft / Annealed r R200 / H035 F20
Półtwardy / Half Hard z4 R250 / H065 F25
Twardy / Hard z6 R300 / H085 F30
Wyciskany / Extruded PP P P

 

 

Cu-ETP1 Miedź elektrolityczna o wysokiej czystości
Cu-ETP Miedź elektrolityczna o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-OF Miedź beztlenowa o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-OFE Miedź beztlenowa gatunek elektroniczny (do stosowania w elektronice)
Cu-DHP Miedź odtleniona fosforem o wysokiej zawartości fosforu
Cu-HCP Miedź odtleniona fosforem o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-PHC Miedź zawierająca fosfor
Cu-FRHC Miedź rafi nowana ogniowo o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-FRTP Miedź rafi nowana ogniowo o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-DLP Miedź odtleniona fosforem o niskiej zawartości fosforu
Cu-DXP Miedź odtleniona fosforem
CuCr1Zr Miedź chromowo-cyrkonowa
CuTep Miedź tellurowa

[/vc_wp_text]