fbpx

Właściwości

Miedź jest metalem miękkim, kowalnym o charakterystycznej łososiowo-różowej barwie. W kontakcie z powietrzem szybko pokrywa się cienką, ochronną warstwą tlenku, która zapobiega dalszym reakcjom. Miedź wystawiona przez dłuższy czas na działanie wilgotnego powietrza wytwarza zieloną warstwę soli miedzi, zwaną patyną, która chroni metal przed korozją. Miedź jest po aluminium najpowszechniej stosowanym metalem nieżelaznym. Miedź jest obecnie szeroko stosowana w liniach elektroenergetycznych ponieważ jest doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności.

Stopy

Miedź w czystej postaci posiada właściwości, które należy modyfikować na potrzeby konkretnych zastosowań. Na przykład czysta miedź nie posiada twardości wystarczającej do przenoszenia obciążeń. W celu poprawy właściwości, które pozwolą sprostać różnorodnym wymaganiom, wytwarza się stopy miedzi z różnymi metalami, takimi jak cynk, cyna, nikiel, aluminium, złoto, srebro i mangan.

ZASTOSOWANIA

 • Ogrzewanie
 • Woda pitna
 • Gaz
 • Instalacje solarne
 • Zbieranie wody deszczowej
 • Systemy tryskaczowe
 • Klimatyzacja
 • Dachy i rynny
 • Fasady
 • Instalacje elektryczne

ZALETY

 • Energooszczędna
 • Długi okres eksploatacji
 • Higieniczna
 • Uniwersalna
 • Bezpieczna

Miedź gatunki:

Gatunki miedzi są podzielone na sześć rodzin: miedz, niskoprocentowy stop miedzi, mosiądz, brąz, stopy miedzi i niklu i stopy niklu i srebra.
Pierwsza rodzina, miedz, jest to zasadniczo, technicznie czysta miedz, która normalnie jest miękka, elastyczna i zawiera mniej niż około 0,7% wszystkich zanieczyszczeń. Technicznie czyste gatunki miedzi są oznaczone numerami UNS C10100 do C13000. Niskoprocentowe gatunki miedzi zawierają niewielkie ilości różnych pierwiastków stopowych, które modyfikują jeden lub więcej podstawowych właściwości miedzi.
Miedzi elektrolitycznie rafinowana sposobem hutniczym C11000 jest wykonana z miedzi elektrolitycznej, czyli została rafinowana elektrolitycznie. C11000 jest najczęstszym gatunkiem spośród wszystkich gatunków elektrycznych miedzi. Ma wysoka przewodność elektryczna, ponad 100% IACS. Ma te sama zawartość tlenu co C 12500, ale różni się zawartością siarki i ponad wszystko czystością. C 11000 zawiera mniej niż 50 pom licznej ilości zanieczyszczeń metalicznych, w tym siarki.
Gatunki beztlenowej miedzi C10100 i C10200 są produkowane przez topienie indukcyjne miedzi elektrolitycznej w warunkach nieutleniających, produkowanych przez kąpiele granulowanym pokryciem grafitu i ochronnie redukująca atmosfera, która jest wodór.
Stopy miedzi i niklu (miedzionikiel) są gatunkiem miedzi, która zawierają 1.5-45% niklu (Ni) jako głównego elementu stopowego. Według Ujednoliconemu Systemowi Numerowemu (Unikiem Numerant System – UNS) obrobione stopy miedzi i niklu są oznaczone numerami od UNS C70000 przez UNS C73499. Stopy te są wykorzystywane do produkcji monet, urządzeń, posiadających kontakt z woda morska, parowników, rur wymienników ciepła, samochodowych systemów hydraulicznych i chłodniczych.
Nowe srebro (inaczej argentan lub alpaka) nie zawiera srebra i może być traktowane jako mosiądz, do którego został dodany nikiel. Zawartość niklu różni się znacznie, ale zwykle mieści się między 9 a 30%, w zależności od jego zastosowania. Zawartość miedzi zwykle pozostaje taka sama, ok. 60-65%, a zawartość cynku jest zmniejszona, ze względu na zwiększona zawartość niklu. Im wyższa zawartość niklu tym bielszy jest kolor i, chociaż bardziej odporne na korozje, to plastyczność uległa zmniejszeniu.
Nowe srebro jest szeroko stosowana w wielu zastosowaniach ze względu na odporność na korozje, kolor i cechy formowania na zimno. Przedmioty wykonane w zakresie nowego srebra są to grzejniki samochodowe, długopisy, klucze muzycznych instrumentów, obudowy tranzystorów, kontakty elektryczne, ironmongery architektoniczne, sztućce, itp. Według UNS, kute alpaki (nowe srebro) są oznaczone numerami od C73500 przez C79999.

GATUNKI MIEDZI
PNPN-ENDIN
Symbol / SymbolNumer / NumberSymbol / SymbolNumer / Number
M1ECu-ETP1CW003AE-Cu572.0060
M1ECu-ETPCW004AE-Cu582.0065
Cu-OFCW008AOF-Cu2.0040
Cu-OFECW009AOFE-Cu2.0040
M2RCu-DHPCW024ASF-Cu2.0090
Cu-HCPCW021ASE-Cu2.0070
Cu-PHCCW020 ASE-Cu2.0070
Cu-FRHCCW005A
Cu-FRTPCW006A
M1RCu-DLPCW023ASW-Cu2.0076
Cu-DXPCW025A
MHYCuCr1ZrCW106CCuCr1Zr2.1293
CuTepCW118CCuTep2.1546

STANY UTWARDZENIA PRĘTÓW I DRUTÓW MIEDZIANYCH

STAN / TEMPER
PNPN-ENDIN
Miękki / Wyżarzony / Soft / AnnealedrR200 / H035F20
Półtwardy / Half Hardz4R250 / H065F25
Twardy / Hardz6R300 / H085F30
Wyciskany / ExtrudedPPPP

 

Cu-ETP1Miedź elektrolityczna o wysokiej czystości
Cu-ETPMiedź elektrolityczna o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-OFMiedź beztlenowa o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-OFEMiedź beztlenowa gatunek elektroniczny (do stosowania w elektronice)
Cu-DHPMiedź odtleniona fosforem o wysokiej zawartości fosforu
Cu-HCPMiedź odtleniona fosforem o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-PHCMiedź zawierająca fosfor
Cu-FRHCMiedź rafinowana ogniowo o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-FRTPMiedź rafinowana ogniowo o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-DLPMiedź odtleniona fosforem o niskiej zawartości fosforu
Cu-DXPMiedź odtleniona fosforem
CuCr1ZrMiedź chromowo-cyrkonowa
CuTepMiedź tellurowa