Ekologiczna siłownia: ćwicz, wytwarzaj prąd i podziwiaj krajobraz!

Czy kiedykolwiek po treningu zastanawialiśmy się ile wytworzyliśmy energii elektrycznej? Czy ktokolwiek wychodząc z siłowni zastanawia się ile energii wyprodukowali ćwiczący na niej ludzie? Włoski architekt Carlo Ratti mógł zadawać sobie takie pytania. W jego głowie pojawił się pomysł pływającej siłowni, zasilanej energią wytwarzaną w trakcie ćwiczeń.

Projekt zakłada budowę długiej na 20 metrów łodzi, która na początek pomieści 45 osób. Ćwiczący będą używać rowerków stacjonarnych, które najłatwiej użyć jako prądnice (zasada działania identyczna jak w dynamo).

Wytwarzany przez ćwiczących prąd ma wystarczyć na zasilenie siłowni i urządzeń znajdujących się na jej pokładzie – maszyn, oświetlenia, nagłośnienia, ekranów pokazujących postępy w ćwiczeniach i silnika, dzięki czemu w trakcie ćwiczeń będzie można podziwiać zmieniający się krajobraz. Autorzy projektu zakładają nadwyżki energii, które po skończeniu ćwiczeń można będzie oddać do sieci. Latem, opuszczenie dachu umożliwi wysiłek fizyczny w towarzystwie przyjemnie ochładzającej bryzy.

Paris Navigating Gym zgodnie ze swoją nazwą wystartuje po Sekwanie. Dokąd dopłynie idea ekologicznych ćwiczeń? Trudno przewidzieć. Może już niebawem królowa polskich rzek – Wisła, zaroi się od rywalizujących ze sobą mini siłowni.