Cena miedzi – sprawdź co wpływa na wysoką cenę miedzi?

cena miedzi skup zlomu

Cena miedzi na skupie złomu – dlaczego miedź jest tak droga? 

Cena miedzi ciągle rośnie? Każdy, kto zarabia na sprzedaży złomu, wie, że miedź to królowa każdego złomowego cennika. Co wpływa na tak wysokie ceny miedzi? Tymi czynnikami na pewno nie jest kolor surowca ani to, że w jubilerstwie miedź często łączy się ze złotem. Surowiec ten ma po prostu fantastyczne właściwości chemiczne i fizyczne wykorzystywane w przemyśle. Ogromne zapotrzebowanie oraz użyteczność miedzi uczyniły ją materiałem strategicznym. Miedź jest niezastąpiona w wielu branżach, np. elektronicznej czy motoryzacyjnej. Wraz z rozwojem technologii, miedź zyskuje na wartości, a jej właściwości doceniali już starożytni Egipcjanie. 

Miedź – przykłady zastosowań w przemyśle 

Miedź ma naprawdę duży wachlarz zastosowań. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko dzięki jej niesamowitym właściwościom. Czy wiesz, że bez miedzi nie byłoby światła w Twoim domu, telefonu komórkowego, klimatyzacji czy zmywarki? Zacznijmy zatem od tego, że miedź jest jednym z najlepszych przewodników elektryczności. Dzięki temu, surowiec ten nadaje się do produkcji urządzeń o wysokiej sprawności energetycznej. Miedzi używa się do wytworzenia przewodów, kabli, elektromagnesów, układów scalonych, sprzętów AGD, RTV czy silników elektrycznych. Miedź przewodzi ciepło trzy razy lepiej niż aluminium. Przemysł wykorzystuje ją do produkcji rur przeprowadzających ciepłą wodę, chłodnic samochodowych czy nawet garnków i patelni. Bez miedzi nie obejdą się także odnawialne źródła energii. Znajdziemy ją w systemach solarnych, wiatrowych i fotowoltaice. Miedź jest też ważnych surowcem w budownictwie – stanowi element pokryć dachowych i elewacji. 

Skup metali kolorowych – dlaczego warto sprzedawać miedź? 

Oczywiście wysoka cena miedzi na skupach złomu to mocny argument by zacząć ją sprzedawać. Średnia cena miedzi za kilogram w roku 2021 przekroczyła 32 zł. By sprawdzić aktualną wartość kliknij w Cena Miedzi.  

Większy portfel to jedno – wartość ekologiczna to drugie. Miedź jest surowcem nieodnawialnym, jej wydobycie zanieczyszcza powietrze, a pozyskanie 1 tony rudy przekracza kilkukrotnie koszt jej recyklingu przez odpowiedzialne gospodarowanie odpadami. Miedź można przetwarzać wielokrotnie praktycznie bez utraty jej właściwości. 

cena miedzi skup
Cena miedzi – Klasyfikacja złomu miedzi 

Miedź jest złomem, który podlega specjalnej klasyfikacji. Od jakości przyniesionego na skup surowca zależy oczywiście też jego cena. Dlatego warto zapoznać się z poniższą klasyfikacją by odpowiednio przygotować się do sprzedaży. 

  • 1.01 – jest to odpad złomowy zawierający min. 99,9% miedzi. Najbardziej pożądana jest miedź potocznie nazywana millberą. Jej kawałki świecą, nie są pokryte patyną, nie mają lutów oraz są wolne od lakierów. Do tej grupy możemy zaliczyć także miedź kawałkową czystą (dopuszczane śladowe ilości zanieczyszczeń metalicznych). 
  • 1.02 – to klasa tzw. „dwójki” (w przypadku złomu kawałkowego), wiór i “pobiału”. Zawiera minimum 99% miedzi z możliwością wystąpienia w ilości kilku procent lakierów, emalii, pokryć metalicznych czy izolacji 
  • 1.03 – grupa złomu kawałkowego o zawartości miedzi min. 97%.  Nazywana jest „trójką”, „nawojem”, „lakierem”. W tej kategorii również występują wióra. Może zawierać ślady zanieczyszczeń niemetalicznych lub żelaznych. 
  • 1.04 – miedź „niesort”, czyli klasa o wartości min. 20% miedzi. Należy do niej złom kawałkowy, kable, silniki elektryczne, wirniki oraz wióra.  
  • 01.01 – odpad metalurgiczny zawierający śladowe ilości miedzi. Nazywany jest potocznie złom miedzionośny. Zaliczamy do niego skrzepy, zgorzeliny, opiłki, pyły, szlamy oraz żużle 

Chcesz sprzedać miedź? Zapraszamy na nasz Skup Złomu w Dębicy, Skup Złomu w Rzeszowie, Skup Złomu w Mielcu i Skup Złomu w Radomiu. U nas sprzedaż nie tylko metale kolorowe i ich stopy, ale także złom stalowy oraz żeliwny. Gwarantujemy bardzo atrakcyjne ceny.

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo i szukasz firmy, która podejmie stałą współpracę w zakresie odbioru odpadów przemysłowych, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – dane znajdziesz w zakładce kontakt.

Hurtownia metali kolorowych – miedź 

Potrzebujesz konkretnych wyrobów miedzianych? Nasza hurtownia metali kolorowych posiada szeroką gamę produktów z miedzi takich jak profile, pręty, płaskowniki, rury, blachy, taśmy czy druty. 

skup metali kolorowych miedz

Sprawdź również nasz artykuł: Skup złomu – Jak się przygotować do sprzedaży złomu by zarobić?

Chcesz wiedzieć więcej na temat transportu złomu? Możesz także przeczytać nasz post na ten temat Złom stalowy, złom kolorowy – jak wygląda transport złomu?