Właściwości

Miedź jest metalem miękkim, kowalnym o charakterystycznej łososiowo-różowej barwie. W kontakcie z powietrzem szybko pokrywa się cienką, ochronną warstwą tlenku, która zapobiega dalszym reakcjom. Miedź wystawiona przez dłuższy czas na działanie wilgotnego powietrza wytwarza zieloną warstwę soli miedzi, zwaną patyną, która chroni metal przed korozją. Miedź jest po aluminium najpowszechniej stosowanym metalem nieżelaznym. Miedź jest obecnie szeroko stosowana w liniach elektroenergetycznych ponieważ jest doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności.

Stopy

Miedź w czystej postaci posiada właściwości, które należy modyfikować na potrzeby konkretnych zastosowań. Na przykład czysta miedź nie posiada twardości wystarczającej do przenoszenia obciążeń. W celu poprawy właściwości, które pozwolą sprostać różnorodnym wymaganiom, wytwarza się stopy miedzi z różnymi metalami, takimi jak cynk, cyna, nikiel, aluminium, złoto, srebro i mangan.

ZASTOSOWANIA

 • Ogrzewanie
 • Woda pitna
 • Gaz
 • Instalacje solarne
 • Zbieranie wody deszczowej
 • Systemy tryskaczowe
 • Klimatyzacja
 • Dachy i rynny
 • Fasady
 • Instalacje elektryczne

ZALETY

 • Energooszczędna
 • Długi okres eksploatacji
 • Higieniczna
 • Uniwersalna
 • Bezpieczna

Miedź gatunki:

Gatunki miedzi są podzielone na sześć rodzin: miedz, niskoprocentowy stop miedzi, mosiądz, brąz, stopy miedzi i niklu i stopy niklu i srebra.
Pierwsza rodzina, miedz, jest to zasadniczo, technicznie czysta miedz, która normalnie jest miękka, elastyczna i zawiera mniej niż około 0,7% wszystkich zanieczyszczeń. Technicznie czyste gatunki miedzi są oznaczone numerami UNS C10100 do C13000. Niskoprocentowe gatunki miedzi zawierają niewielkie ilości różnych pierwiastków stopowych, które modyfikują jeden lub więcej podstawowych właściwości miedzi.
Miedzi elektrolitycznie rafinowana sposobem hutniczym C11000 jest wykonana z miedzi elektrolitycznej, czyli została rafinowana elektrolitycznie. C11000 jest najczęstszym gatunkiem spośród wszystkich gatunków elektrycznych miedzi. Ma wysoka przewodność elektryczna, ponad 100% IACS. Ma te sama zawartość tlenu co C 12500, ale różni się zawartością siarki i ponad wszystko czystością. C 11000 zawiera mniej niż 50 pom licznej ilości zanieczyszczeń metalicznych, w tym siarki.
Gatunki beztlenowej miedzi C10100 i C10200 są produkowane przez topienie indukcyjne miedzi elektrolitycznej w warunkach nieutleniających, produkowanych przez kąpiele granulowanym pokryciem grafitu i ochronnie redukująca atmosfera, która jest wodór.
Stopy miedzi i niklu (miedzionikiel) są gatunkiem miedzi, która zawierają 1.5-45% niklu (Ni) jako głównego elementu stopowego. Według Ujednoliconemu Systemowi Numerowemu (Unikiem Numerant System – UNS) obrobione stopy miedzi i niklu są oznaczone numerami od UNS C70000 przez UNS C73499. Stopy te są wykorzystywane do produkcji monet, urządzeń, posiadających kontakt z woda morska, parowników, rur wymienników ciepła, samochodowych systemów hydraulicznych i chłodniczych.
Nowe srebro (inaczej argentan lub alpaka) nie zawiera srebra i może być traktowane jako mosiądz, do którego został dodany nikiel. Zawartość niklu różni się znacznie, ale zwykle mieści się między 9 a 30%, w zależności od jego zastosowania. Zawartość miedzi zwykle pozostaje taka sama, ok. 60-65%, a zawartość cynku jest zmniejszona, ze względu na zwiększona zawartość niklu. Im wyższa zawartość niklu tym bielszy jest kolor i, chociaż bardziej odporne na korozje, to plastyczność uległa zmniejszeniu.
Nowe srebro jest szeroko stosowana w wielu zastosowaniach ze względu na odporność na korozje, kolor i cechy formowania na zimno. Przedmioty wykonane w zakresie nowego srebra są to grzejniki samochodowe, długopisy, klucze muzycznych instrumentów, obudowy tranzystorów, kontakty elektryczne, ironmongery architektoniczne, sztućce, itp. Według UNS, kute alpaki (nowe srebro) są oznaczone numerami od C73500 przez C79999.

GATUNKI MIEDZI

PN PN-EN DIN
Symbol / Symbol Numer / Number Symbol / Symbol Numer / Number
M1E Cu-ETP1 CW003A E-Cu57 2.0060
M1E Cu-ETP CW004A E-Cu58 2.0065
Cu-OF CW008A OF-Cu 2.0040
Cu-OFE CW009A OFE-Cu 2.0040
M2R Cu-DHP CW024A SF-Cu 2.0090
Cu-HCP CW021A SE-Cu 2.0070
Cu-PHC CW020 A SE-Cu 2.0070
Cu-FRHC CW005A
Cu-FRTP CW006A
M1R Cu-DLP CW023A SW-Cu 2.0076
Cu-DXP CW025A
MHY CuCr1Zr CW106C CuCr1Zr 2.1293
CuTep CW118C CuTep 2.1546

STANY UTWARDZENIA PRĘTÓW I DRUTÓW MIEDZIANYCH

STAN / TEMPER
PN PN-EN DIN
Miękki / Wyżarzony / Soft / Annealed r R200 / H035 F20
Półtwardy / Half Hard z4 R250 / H065 F25
Twardy / Hard z6 R300 / H085 F30
Wyciskany / Extruded PP P P

 

Cu-ETP1 Miedź elektrolityczna o wysokiej czystości
Cu-ETP Miedź elektrolityczna o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-OF Miedź beztlenowa o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-OFE Miedź beztlenowa gatunek elektroniczny (do stosowania w elektronice)
Cu-DHP Miedź odtleniona fosforem o wysokiej zawartości fosforu
Cu-HCP Miedź odtleniona fosforem o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-PHC Miedź zawierająca fosfor
Cu-FRHC Miedź rafinowana ogniowo o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-FRTP Miedź rafinowana ogniowo o wysokiej przewodności elektrycznej
Cu-DLP Miedź odtleniona fosforem o niskiej zawartości fosforu
Cu-DXP Miedź odtleniona fosforem
CuCr1Zr Miedź chromowo-cyrkonowa
CuTep Miedź tellurowa