Odpadowe Laboratorium Metkom na Pikniku Nauki 2021. Co przygotowaliśmy?

odpadowe laboratorium piknik nauki rzeszow

Odpadowe Laboratorium na Pikniku Nauki Eksploracje w Rzeszowie

Czym jest Odpadowe Laboratorium? Czym jest Piknik Nauki? Piknik Nauki to coroczne wydarzenie organizowane na terenie Rzeszowa, promujące idee powstania Centrum Nauki na Podkarpaciu. Dzięki propagowaniu interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i nieformalnej edukacji, pomaga „małym i dużym odkrywcom” lepiej zrozumieć świat fizyki, chemii, robotyki czy recyklingu. A mówiąc prościej jest to nauka przez dobrą zabawę, masa eksperymentów, doświadczeń i ciekawostek. Jeśli chcesz przekonać swoje dziecko do poznawania przyrody, techniki lub świata cyfryzacji, przejście przez stoiska wystawców na Pikniku Nauki na pewno Ci w tym pomoże. Bez wątpienia jest to wydarzenie, które powinno znaleźć się w kalendarzu, każdego poszukiwacza wiedzy.

W tym roku mieliśmy przyjemność stworzyć nasze stoisko, czyli Odpadowe Laboratorium. Dzięki ciężkiej pracy powstało miejsce z zastrzykiem wiedzy ze świata złomu, metali, odpadów przemysłowych i ich recyklingu.

Stoisko złomu, metali, odpadów przemysłowych i recyklingu – co przygotowaliśmy dla uczestników?

Odpadowe Laboratorium było dla nas nie lada wyzwaniem, ponieważ zaciekawienie małych „naukowców” nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście na pomoc ruszył nam Tomasz, założyciel Mądrego Dzieciaka oraz Stowarzyszenie EKOSKOP. Razem stworzyliśmy idealną przestrzeń do przekazania ciekawej wiedzy ze świata odpadów przemysłowych. Uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił używając „ramienia robota” z wbudowanym elektromagnesem i posegregować odpady na metalowe oraz plastikowe. Najmłodsi tworzyli własne instrumenty z niepotrzebnych rolek papieru, lateksowych rękawiczek oraz plastikowych słomek. Bardzo ciekawym eksperymentami były magiczne puszki, „odpadofony”, polaryzujący ekran oraz gorące wieszaki. Odbył się też specjalny pokaz, na którym przedstawiono ciekawostki dotyczące właściwości metali z wykorzystaniem „czarodziejskich sztuczek” ze świata fizyki.

Odpadowe laboratorium – jakie mamy wnioski po Pikniku Nauki?

Jednego jesteśmy pewni: Świat się zmienia i coraz bardziej zależy nam na tym by odpady znalazły „drugie życie”. Zainteresowanie procesem przetwarzania, poczucie odpowiedzialności i chęć nauczenia tego najmłodszych bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że takie działania, wydarzenia i spotkania zmienią postrzeganie firm odpadowych w Polsce, a idea recyklingu w naszych domach czy w firmach nie będzie tylko przelotną modą, stanie się inwestycją w przyszłe pokolenia.

Przeczytaj wpisy o innych ekologiczno edukacyjnych akcjach Metkom:

Warsztaty z bomb kwiatowych w Rzeszowie>>

Ekologiczny Dzień Dziecka w Gminie Dębica>>