Skrzydła ze Złomu w Rzeszowie – akcja Skrzydła dla Filipa

skrzydła ze złomu

Skrzydła ze złomu w Rzeszowie, czyli jak powstała idea „Skrzydeł dla Filipa”?

Skrzydła ze złomu to rzeźba w kształcie skrzydeł anioła, która stanie w Rzeszowie w ramach akcji charytatywnej „Skrzydła dla Filipa”. Organizatorem akcji jest firma Metkom, a współorganizatorem Stowarzyszenie pod Skrzydłem Anioła. Postanowiliśmy odejść od tradycyjnych zbiórek i zrobić coś wyjątkowego, co zostawi po sobie trwały ślad oraz stanie się symbolem pomagania. Tak właśnie powstał pomysł skrzydeł anioła ze złomu, czyli akcja „Skrzydła dla Filipa”.

Dlaczego właśnie skrzydła ze złomu? Ponieważ surowce wchodzące w skład złomu są cenne i potrafią odnaleźć swoje drugie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w sztuce. „Skrzydła dla Filipa” będą doskonałym przykładem na to, że niepotrzebne przedmioty potrafią stać się piękną formą wizualną i symbolem wspólnego pomagania.

Rzeźba ze złomu zostanie wykonana przez kowala-artystę, Janusza Śwista. Skrzydła będą mieć cztery metry rozpiętości, a ich tył będzie wykonany z około tysiąca kutych ze złomu piór. Przy rzeźbie ustawione zostaną tablice z logami firm, Aniołów Filipa. Miejscem docelowym rzeźby jest centrum Rzeszowa (okolice rynku).

Akcja „Skrzydła dla Filipa” trwa od 4 maja 2022 r. do 3 czerwca 2022 r.

„Skrzydła dla Filipa” objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Skrzydła dla Filipa – kim jest mały wojownik?

skrzydła ze złomu rzeszów filip biela

Filip Biela to cudowny, silny chłopiec, który w wieku dwóch miesięcy uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Wskutek tego jego mózg i czaszka zostały uszkodzone, złamał nóżkę, obił serce i nerki. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Jednak dzięki mobilizacji oraz wytrwałości rodziców, Sylwii i Pawła, wielu operacjom i intensywnej rehabilitacji, Filip ma już dzisiaj trzy lata. Rodzice chłopca robią wszystko, by wesprzeć prawidłowy rozwój swojego dziecka, niestety jest to bardzo kosztowne.

Kiedy Prezes firmy Metkom poznał historię Filipa, zdecydował, że pomożemy rodzinie chłopca w walce o życie i sprawność małego bohatera.

Cele akcji Skrzydła dla Filipa

Podstawowym celem Akcji „Skrzydła dla Filipa” jest zwrócenie uwagi na prowadzoną on-line zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów rehabilitacji i leczenia chłopca.

Kolejnym istotnym elementem akcji jest zaangażowanie przedsiębiorców działających na terenie Podkarpacia, którzy potrafią się zjednoczyć, by pomóc potrzebującym. Wierzymy, że dzięki takiej współpracy lokalnych firm, jesteśmy w stanie zebrać większe fundusze dla Filipa.

Skrzydła ze złomu w Rzeszowie staną się też symbolem nowej jakości pomagania innym, która nie polega tylko na zbiórce pieniędzy. Nasza akcja jest oparta na szerokim zaangażowaniu i działaniu długotrwałym, pozostawiając ślad w formie skrzydeł anioła.

skrzydła ze złomu rzeszów kowal

Kto może wziąć udział w akcji i dlaczego warto?

Akcja „Skrzydła dla Filipa” jest skierowana do firm, które mogą i chcą przekazać na rzecz chłopca złom. Przedsiębiorstwa oddające największą ilość złomu, zostaną uwzględnione na tablicy informacyjnej umieszczonej przy rzeźbie, jako Anioły Filipa.

Dlaczego warto wesprzeć akcję „Skrzydła dla Filipa”?

 • Przede wszystkim pomożesz Filipowi. Dzięki Tobie i Twojej firmie szybciej zostaną zebrane środki na pokrycie leczenia i rehabilitacji chłopca.
 • Logo Twojej firmy zostanie umieszczone przy nowoczesnej rzeźbie, ustawionej w przestrzeni miejskiej Rzeszowa. Nowa forma reklamy miasta będzie skupiać uwagę. Stanie się ona również nową atrakcją turystyczną, idealnie nadającą się do wykorzystania w social media (Instagram, Facebook, itd.).
 • Dodatkowo Twoja firma będzie częścią nowoczesnej sztuki z wykorzystaniem odpadów przemysłowych. Czy wiesz, że takie nadanie „nowego życia” odpadom ma już swoją nazwę? Jest to eko-sztuka. Czyli coraz popularniejsze działanie artystyczne, mające na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zmiany myślenia o odpadach, ich recyklingu i ekologii.
Jak wziąć udział w akcji Skrzydła dla Filipa i zostać Aniołem Filipa?

Podoba Ci się nasz pomysł? Chcesz pomóc Filipowi? Bardzo nas to cieszy. Poniżej mamy dla Ciebie wskazówki, jak możesz to zrobić:

 1. Zacznij od zapoznania się z Regulaminem Akcji „Skrzydła dla Filipa” i Protokołem Przekazania Odpadów Metali.
 2. W dokumencie znajdziesz dane do naszych przedstawicieli handlowych, odpowiedzialnych za prawidłowe przekazanie złomu na rzecz chłopca.
 3. Następnie, skontaktuj się z wybranym przed Ciebie przedstawicielem (mailowo lub telefonicznie).
 4. Osoba, z którą się skontaktujesz, uzgodni z Tobą szczegóły transportu przekazanego złomu.
 5. Po zakończeniu zbiórki złomu, podamy listę firm, które przekazały najwięcej surowców na rzecz małego bohatera.
 6. Przedsiębiorstwa z listy zostaną umieszone na tablicach obok rzeźby jako Anioły Filipa.

Możesz też skontaktować się z osobą odpowiedzialną za akcję:

 • mailowo: aleksandra.turkiewicz@metkom.pl
 • lub telefonicznie: 503 763 271

Aleksandra odpowie na Twoje pytania i pomoże w realizacji wspólnego celu.

Jeśli nie masz do przekazania złomu, a chcesz wesprzeć akcję, skorzystaj ze strony Stowarzyszenia Pod Skrzydłem Anioła i przelej dowolną kwotę na rzecz Filipa: KLIKNIJ i przekaż środki >>

Pamiętaj, że każda złotówka ma znaczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=b4Am7RfHGCA

Sprawdź również charytatywną zbiórkę złomu dla małej Mai z Nagawczyny: Zbiórka złomu w Gminie Dębica, czyli piękna końcówka roku

Zobacz Konkurs na Recyklingowego Owada w Gminie Dębica: Inwazja recyklingowych owadów i Ekologiczny Dzień Dziecka